January events

0
0

I hope everyone has had a lovely Christmas and a good New Year.  We now have a very busy January with TAFCA events and Online matches.

The draw for the club Championship is now on the web site click here

8th January A team at home to Castlehill A and F team versus our C team.

9th January TAFCA online Allegro Championship 5 round Swiss 15min each player.

16th January TAFCA online team battle.

18th January B team away Castlehill B.

22nd January E team away to Perth B and D team at home to St Andrews C.

25th January F team away to Castlehill Juniors and C team away to Kirkcaldy B.

29th January is the TAFCA George Pyrich Allegro Championship at Dundee Chess Club.

The TAFCA Team Battle is an online tournament on Lichess which begins on 16th January at 7.30pm where each TAFCA club enters teams of 5 to 7 players in each team. Time control 5 min + 3 sec increments.  You play as many games as you can in 90min.

There will also be a new season of 4NCL and Junior NCL online matches starting on the 18th January for Juniors and 23rd January for main 4NCL.

Calendar with up and coming Events

0
0

This is the up and coming events for October more will be add in due time.

1
0

One of our Junior members, Cory Stewart took part in the UK School’s Chess Challenge Gigafinal under 12s at the weekend in Edinburgh. Cory and another school friend entered through his School.

Both made it through the Megafinal back in March.  Cory achieved a respectable score of 3.5 out of 7.  There were 51 entrants in the tournament with a number of high graded players and Cory played one opponent with an 1866 grading showing the strength of this tournament. So well done to Cory for winning 3.5 out of 7 games.

 

Events post

0
0

Here is a list of TAFCA league matches still to play.

Up and coming events

dateEvent
Mon 13th FebDundee A v St Andrews A
Thu 16th FebCastlehill C v Dundee B
Mon 27th FebThe GEORGE PYRICH ALLEGRO CHAMPIONSHIP OTB SERIES 4/5 DUNDEE
Mon 13th MarchDundee B v Castlehill C
Tue 14th MarchTAFCA ONLINE ALLEGRO CHAMPIONSHIP SERIES 4/5
Thu 16th MarchCastlehill B v Dundee A
Mon 23rd MarchDundee C v Newport Knights B
Mon 25th MarchDundee B v Castlehill B
Wed 23rd MarchThe GEORGE PYRICH ALLEGRO CHAMPIONSHIP OTB SERIES 5/5 KIRKCALDY
Thu 13th AprilCastlehill A Dundee A
Tue 11th AprilTAFCA ONLINE ALLEGRO CHAMPIONSHIP SERIES 5/5

Intermediates round 2

0
0

Here are  the results so far for the intermediates round 2.

Club Intermediate Tournament

nt_header_0nt_header_1nt_header_2nt_header_3nt_header_4nt_header_5nt_header_6
BoardWhiteGradeBlackGrade
1Sim Christine9981 - 0Ewing David0
2Meadows Henri8701 - 0 defMontenegro Camila0
3Kyryliuk Olesksii00 - 1Dalai Kanhai0
4Carroll Norrie9081 - 0Shanmukha Kaikala0
5Feuchter Camillo00 - 1defMcKenzie Scott556
6Kiodil Gregor0Eileen0
7Dremliuha Yehor00 - 0defAguila Andres0
8Hamilton John01 - 0defMonk Kevin0
Levi Stan 01 - 0Artem Bondariii0
Alex Lindsay 01 - 0Nikika Andrieiev0
Cory Stewart01 -0David Schichel0

Championship Round 2

0
0

Here are the results so far for Round 2 of the Championship.

Club championship 2023

Round 2
nt_header_1nt_header_2nt_header_3nt_header_4nt_header_5nt_header_6
BoardWhiteGradeBlackGrade
1Findlay David J2150Dawson Alastair G1795
2Hughes Lloyd1754Ophoff Jacques2257
3Anderson James1540Burnett Robert1337
4Spencer Edwin A2127Woodcock Alan R1343
5Wallace Bruce1430Flood Raymond1475
6Emery Keith1689Crofts Joshua1660
Borwell Alan P
Bremner Ross
Robertson John
Drabych Vladyslav

0
0

Results from Monday Night.

Championship
Board White Grade Black Grade
1 Joshua Crofts 1660 Jaccques Ophoff 2257
2 David Findlay 2150 John Robertson 1562
3 Vlad Drabych 1545 0-1 Ed Spencer 2127
4 Alan Borwell 1842 Jim Anderson 1540
5 Ray Flood 1475 Alastair Dawson 1795
6 Ross Bremner 1790e Bruce Wallace 1430
7 Alan Woodcock 1345 0-1 Loyd Hughes 1754
8 Keith Emery 1689  ½- ½ Robert Burnett 1337
Intermediate
Board White Grade Black Grade
1 Christine Sim 998 Oleksii Levchanovskyi 0
2 Camila Montenegro 0 1-0 Norrie Carroll 908
3 Scott McKenzie 0 0-1 Oleksii Kyryliuk 0
4 Camilo Feuchter 0 Andres Aguilar 0
5 Sam Shanmukha 0 1-0 John Hamilton 0
6 David Ewing 1-0 Yoher Dremliuha 0
7 Kanhai Dalai 1-0 Gregor Kiddie 0
8 Eileen 0 0-1 Henri Meadows 870
Beginner
Board White Grade Black Grade
1 Kieran 0 Gillian Mackin 0
2 Kara McHugh 0 Simon Mackin 0
3 Chamithi Devlini 0 Charlie Mackin 0
4 Astrid Kiddie 0 0-1 Dawid Chichel 0
5 Dasha Ootka 0 E Sayers 0
6 Emily Mackin 0 0
7 Alex 0-1 Johnny

Club Championship 2022_ 23 Round 1 Draw

0
0

Dundee Chess Club: Round 1

Games to be played preferably on Monday, December 5th 2022. 

IF ANYONE HAS BEEN LEFT OUT OF THE DRAW FOR ANY REASON, PLEASE CONTACT THE COMPETITION ORGANISER IMMEDIATELY AND WE WILL TRY AND ADD YOU TO THE LIST OF PLAYERS. THANK YOU.

  Championship  
           
Board White Grade   Black Grade
1 Joshua Crofts 1660 Vs Jaccques Ophoff 2257
2 David Findlay 2150 Vs John Robertson 1562
3 Vlad Drabych   Vs Ed Spencer 2127
4 Alan Borwell 1842 Vs Jim Anderson 1540
5 Ray Flood 1475 Vs Alastair Dawson 1795
6 Ross Bremner 1790e Vs Bruce Wallace 1430
7 Alan Woodcock 1343 Vs Loyd Hughes 1754
8 Keith Emery 1689 Vs Robert Burnett 1337
           
  Intermediate  
           
Board White Grade   Black Grade
1 Christine Sim 998 Vs Oleksii Levchanovskyi  
2 Camila Montenegro   Vs Gregor Kiddie  
3 Kanhai Dalai   Vs Oleksii Kyryliuk  
4 Camilo Feuchter   Vs Andres Aguilar  
5 Sam Shanmukha   Vs     John Hamilton  
6 David Assiph   Vs Yoher Dremliuha  
           
  Beginner  
           
Board White Grade   Black Grade
1 Norrie Carroll 908   Gillian Mackin  
2 Kara McHugh     Simon Mackin  
3 Chamithi Devlini     Charlie Mackin  
4 Astrid Kiddie     Dawid Chichel  
5 Dasha Ootka     E Sayers  
6 Emily Mackin        

Please note: 

  1. The e-mail addresses of your opponent/s should be in the above mailing list. The date scheduled for these games in Round 1 is set of Monday December 5th. If you are unavailable to play your match on this date, please arrange with your opponent to play on an alternative Monday, preferably before Christmas – our last Club night before Christmas will be Monday December 19th. Games can be played as an emergency during the start of January 2023 but this would have to be agreed in advance with the competition organiser. 
  2. JUNIORS: if you are a Junior, please inform your opponent, and arrange to start your game at the earlier time of 7 pm (the club usually opens at 6.30 pm). 
  3. If you are having difficulty in arranging your game, please inform the competition organiser : agdawson@dundee.ac.uk 
  4. Any player can request a bye once during the first 4 rounds. If this happens the person with the bye will be awarded 0.5 points while his/her opponent shall be awarded 1.0 points. 
  5. Please always use a chess clock. The time control for all games will be 90 minutes for each player. Please also report your game result once finished and sign your scoresheet returning one copy and keeping one copy for yourself. 
  6. If a player defaults 2 games in the competition, he/she will be withdrawn from the tournament. 
  7. All players taking part in the competitions are required to have paid their membership fees to the Chess Club.